Telemedicína je budúcnosť zdravotníctva. Zuzka Heligmanová

Business Unit Leader

Scrollujte

„Každý z nás má rodičov alebo starých rodičov vo vyššom veku, pre ktorých telemedicína znamená veľký prínos. A môže byť prínosom aj pre ľudí v mladšom veku, ktorí si už teraz bežne monitorujú svoju váhu, stravu a športové aktivity,“ hovorí Zuzka Heligmanová. 

V spoločnosti Goldmann Systems pracuje od apríla tohto roku. Spolu s tímom má na starosti rozvoj telemedicínskeho produktu telemon. Žije v Košiciach, ale kvôli práci už 6 rokov cestuje na týždňovky do hlavného mesta. Pri stretnutí s ňou rýchlo zistíte, že táto žena má mimoriadny drive. Nerada sa nudí a miluje, keď sa veci hýbu. Zuzka Heligmanová, Business Unit Leader v Goldmann Systems.

Zuzka, čo ťa zaviedlo do Goldmann Systems a priviedlo k rozhodnutiu prijať miesto Business Unit Leadera pre telemedicínu?

Na túto pozíciu ma oslovili priamo zo spoločnosti Golmann Systems. Keďže som mala za sebou takmer 7-ročnú kariéru v oblasti zdravotníctva, s primárnym zameraním na vývoj softvéru, pre oblasť telemedicíny sa moje skúsenosti výborne hodili. Problematika zdravotníctva a využitia technológií v tejto oblasti mi je naozaj veľmi blízka. Napokon, už ako dieťa som chcela byť lekárkou. K môjmu snu sa mi podarilo priblížiť aspoň takýmto spôsobom. Nemusíme nosiť biele plášte, aby sme mohli pomáhať chorým.

Na čo sa v tejto práci najviac tešíš?

Teším sa na to, že si v rámci pozície Business Unit Leader pre telemedicínu budem môcť viacero vecí aspoň čiastočne vytvoriť a nastaviť aj ja sama. Podobne to bolo v podstate vo všetkých mojich zamestnaniach od roku 2011 – všetko to boli novovyskladané pozície, ktoré vyžadovali, aby som si svoju pracovnú náplň vyskladala efektívne vo vlastnej réžii.

Teším sa aj na prácu s ľuďmi, ktorá ma veľmi baví. Pozitívne vnímam, že v Goldmann Systems budem mať šancu zlepšiť procesy, aby sa tu ľudia cítili ešte komfortnejšie. A teším sa aj na to, že v tejto práci budem môcť využiť svoju kreativitu.

Prečítajte si aj:

Telemedicína je výzva, ktorá ma nesmierne baví. Katka Siebenstich

Čo bude pre teba v tomto roku najväčšou pracovnou výzvou?

Vždy je výzvou, keď prídete do novej firmy a musíte do problematiky viac ponoriť. Teraz predovšetkým veľa počúvam. Keďže telemedicínske riešenie telemon ešte dokonale technicky nepoznám, chcem o ňom vedieť čo najviac informácií.

Avšak jednoznačne najväčšou výzvou bude dostať telemon do komerčného obehu, v ktorom zatiaľ nie je. Musíme ďalej rozvíjať biznis aktivity a najmä budovať povedomie, že na trhu máme šikovné telemedicínske riešenia. Prinášajú výhody nielen pre pacientov, pre lekárov-špecialistov, pre manažment zdravotníckych zariadení a vôbec v celú zdravotnícku komunitu. Všetci by mali vedieť, že telemedicína je budúcnosť.

Myslím si, že aktivity, ktoré má firma v smere širokého pokrytia a informovanosti zdravotníckej komunity rozbehnuté, sú veľmi dobré. Komercionalizácia produktu sa však napriek tomu možno ani tento rok nepodarí, pretože sa môže napríklad stať, že nebude prijatá potrebná legislatíva. A to je naozaj zásadné.

Máš aj nejakú osobnú skúsenosť s telemedicínou z pozície pacienta?

Priamu osobnú skúsenosť ako pacient síce nemám, ale viem si veľmi živo predstaviť, ako by som ju v praxi využívala. Každý z nás má rodičov alebo starých rodičov vo vyššom veku, pre ktorých telemedicína znamená veľký prínos. A môže byť prínosom aj pre ľudí v mladšom veku, ktorí si už teraz bežne monitorujú svoju váhu, stravu a športové aktivity.

Lekárov je stále menej a už dnes je problém dostať sa k špecialistovi. Práve monitoring pacientov môže byť do budúcna veľké plus.

Ktorá technológia ťa v poslednej dobe mimoriadne zaujala?

ChatGPT a celkovo umelá inteligencia. Je úžasné, ako jednoducho a užitočne sa dá využívať a ako sa učí na základe dát, ktoré jej dávame. Je to pre mňa neskutočne zaujímavá téma a som si istá, že aj v budúcnosti bude umelá inteligencia vo všetkých oblastiach nášho života zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu.

Kde a ako si mimo práce najlepšie vyvetráš hlavu?

Jednoznačne šport. Snažím sa byť aktívna – veľmi rada chodím do posilky, behám, bicyklujem. Zimu si neviem predstaviť bez lyžovania. Ale milujem aj oddychové večery a posedenia pri káve alebo dobrom vínku, keď sa s niekým môžem porozprávať aj o mimopracovných témach. 

Ďakujeme.

Máte záujem o naše služby?