Radka Zamborová

Interview s Radkou Zamborovou

analytičkou

Scrollujte

Spoločnosť Goldmann Systems oslavuje 20-te narodeniny. V tejto súvislosti sme pripravili rozhovory s ľuďmi, ktorí si s firmou prežili aj kus svojho života.

Ich zaujímavé myšlienky a spomienky predstavíme vo forme krátkych blogov. Dnes je naším hosťom Radka.

Radka prišla do firmy Goldmann Systems ako čerstvá absolventka vysokej školy. Dnes pracuje na pozícii analytičky a má za sebou niekoľko úspešných projektov. Práca v mužskom IT tíme prináša mnohé zaujímavé zážitky. Avšak niekedy to chce pevné nervy a silnú dávku rannej kávy. Radka je už na prvý pohľad parťák do pohody aj nepohody. Mimo práce rada pečie a číta beletriu.

„Práca analytika a varenie majú k sebe veľmi blízko. Vždy je niekto, kto bude s výsledkom nespokojný“. 

V IT odvetví je zastúpenie žien dlhodobo v menšine. Čo Ťa lákalo na práci pre technologickú firmu, akou je Goldmann Systems?

Môj nástup do oblasti technológií bola čistá náhoda. Prišla som z prírodovedeckej fakulty a úprimne, prostredie IT bol pre mňa trochu šok. Som však rada, že som pri práci na technologických projektoch zostala. Dôvodom nie sú len samotné projekty. Pre mňa je veľmi dôležité, s akými ľuďmi pracujem. Práca je fajn, keď pracujete s fajn ľuďmi.

Dobrý líder je jeden z dôležitých dôvodov, prečo sú ľudia lojálni firme. Platí to aj pre Teba?

Jednoznačne. Mala som vždy šťastie na dobrého šéfa. Od začiatku viedol tím Martin Baláž. Martin zostáva pokojný, nech sa deje čokoľvek. Má rešpekt k ľuďom a vie ich pozorne počúvať. Či sa rozpráva so šéfom vývoja alebo asistentkou, vždy sa správa k ľuďom rovnako. Nie každý šéf počúva a nechá Vás rozprávať. Dobrý šéf tvorí 60% zo všetkých faktorov, prečo ľudia zostávajú vo firme. A to pre mňa platí.

Aký je Goldmann tím?

Keď počúvam príbehy iných ľudí z IT brandže, hovoria o nedostatku empatie. S tým som sa v Goldmann tíme nestretla a to si veľmi cením. Nikdy som nepochybovala o tom, že by som sa pri akejkoľvek životnej situácii nestretla s pochopením a pomocou zo strany manažmentu a kolegov. Zároveň je pre mňa tento tím partičkou zaujímavých osobností – spolupracovať s nimi a najmä spoznávať ich ma veľmi baví.

Čo Ťa dokáže aj po rokoch na ľuďoch v tíme prekvapiť?

Time manažment niektorých ľudí. Som systematický typ, termíny a dohody sú pre mňa sväté. Aj po rokoch ma v tomto smere niektorí kolegovia prekvapia. Sú bezpochyby skvelí v kreatívnych riešeniach, ale doteraz nerozumiem, ako dokážu pracovať v takom chaotickom režime.

Je šesť hodín popoludní, sedíme v banke, kde o malú chvíľu nasadzujeme systém, ktorý umožní prechod na Euro. Projekt s veľkou prioritou a pozornosťou klienta, všetko musí klapnúť ako hodinky. Kolega, ktorý to mal celé technologicky zrealizovať a ktorý bol kľúčový v tejto veci, však nechodil. Ani chýru, ani slychu o ňom.

„Kde si?“ volám mu na konci s nervami, keď mi konečne po X zvoneniach zdvihol.
„V kine. Prečo?“ odpovedá s pokojom Angličana a ja mám v tej chvíli už tri infarkty za sebou.

Urobila som samozrejme scénu ako z filmu. Kolega prišiel, akoby sa nechumelilo no a nasadili sme to. Dodnes ma má za hysterku .

Projekty a klienti, na ktorých sa nezabúda V Goldmann tíme pôsobíš takmer 20 rokov. Spomenieš si ešte na prvé projekty?

Jasné! Začínala som ako nováčik na projekte Centrálny depozitár. Aj po dvadsiatich rokoch stále funguje. Je síce staručký, ale veľmi spoľahlivý.

Ako vnímaš aj po rokoch vašich klientov?

Pracujeme roky s technológiami, sledujeme trendy, snažíme sa porozumieť súvislostiam s biznisom. Toto všetko je na našej práci dôležité, ale najdôležitejší sú ľudia. Ľudia sú naozaj základ. Keď spolupracujete s klientom 20 rokov, tá dôvera a prístup sú úplne na inej úrovni. Veľa klientov sa po čase stali našimi priateľmi. Veľmi dobrú priateľku a spriaznenú dušu som práve vďaka projektu stretla vo VUB banke. V Istrobanke zasa boli ženy analytičky, čo bolo úžasné. Mať na projekte na strane klienta ženský tím nie je v IT projektoch bežné, aj preto som tam chodila s radosťou.

Ktorý projekt bol pre Teba najväčšou výzvou?

Každý jeden projekt, ktorý sme realizovali, nám priniesol niečo nové. Nové technológie, nové zručnosti, riadenie tímu. Projekt 365, na ktorom teraz pracujeme, je jednoznačne najväčšia výzva. Na tom sa zhodneme všetci v tíme. Je to technologicky náročný integračný projekt. Na strane klienta pracujeme s veľkou skupinou tímov, ich záber aj priority sú veľmi rôznorodé. Z pohľadu analytika má projekt 365.bank približne 4-násobne väčší rozsah práce aj rozsah oblastí, ako iné, ktorým sa venujeme. Pre lepšiu predstavu, na predchádzajúcich projektoch pracovali dvaja až traja analytici. Na Projekte 365.bank je v tíme 9 analytikov. Napriek náročnosti je tento projekt pre mňa veľkou srdcovkou.

Čím je pre Teba Projekt 365.bank „srdcovkou“?

Opäť je to najmä o ľuďoch, ktorí na tomto projekte pracujú – u nás v Goldmann tíme, aj na strane klienta. Máme šikovných expertov, vedia si poradiť s technologicky náročnými riešeniami. Je fajn vedieť, že máme u nás vo firme technologické zázemie aj istotu v tíme. Napriek náročnosti na všetkých frontoch je to príjemná spolupráca.

Boli počas tých rokov momenty, kedy si si povedala, že tu končíš?

Áno mnohé. Ale povedala som si: „Radka, toto zvládneš a ide sa ďalej.“ A idem ďalej.

Ako relaxuješ, ak práve nepracuješ na projekte?

Rada a veľmi veľa varím. A pečiem cukrovinky. Práca analytika a varenie majú k sebe veľmi blízko. Vždy je niekto, kto bude s výsledkom nespokojný.

Ďakujeme.

Máte záujem o naše služby?