Karol Krasňan

Interview s Karolom Krasňanom

Head of the Analyst Department

Scrollujte

Goldmann Systems má za sebou 20 rokov na trhu a to už je príbeh sám o sebe. Príbeh firmy sme sa ale snažili zachytiť rozhovormi s ľuďmi, ktorí sa na ňom roky spolupodieľali.

Príbeh pokračuje rozhovorom s Karolom Krasňanom. V Goldmann Systems je od roku 2008, na viacerých  projektoch pôsobí ako Solution Architect a zároveň vedie tím analytikov. Karol má schopnosť veci presne pomenovať a pozerať sa na svet  vzácnym nadhľadom. Vo voľnom čase sa venuje vysokohorskej turistike a tiež acroyoge, vďaka ktorej lepšie pozná sám seba. Ak by nepôsobil v oblasti technológií, stal by sa záchranárom. Životy dnes pomáha zachraňovať aspoň inak – je pravidelným darcom krvi a krvných doštičiek.

Na titulke novín

V čase môjho príchodu do firmy bolo v Goldmann tíme asi 25 ľudí a sídlili sme v rodinnom dome na Starých gruntoch. Vtedy v médiách rezonovala obrovská kauza nelegálneho predaja emisií a na všetkých titulkách svietila fotka domu s roztrhaným basketbalovým košom, v ktorom údajne sídlila schránková spoločnosť Interblue Group. Bolo to úplne presne, ako keby ste odfotili našu firmu.

Aký bol Tvoj prvý pohovor vo firme?

Tak na ten si spomínam úplne presne. Bol s Martinom Balážom a bol veľmi rýchly. Martin si nepotrpí na žiadne oficiality.

„Čo študuješ? OK. Kedy končíš? OK. Čo robíš? OK. Čo ešte vieš robiť? OK. Berieme ťa.“

A bolo hotovo.

Od ultimátnej nudy rovno do tvrdej reality

Fotku nášho domu na titulkách som nejako vstrebal. Najväčší šok po príchode do firmy pre mňa bol, že som nemal čo robiť. „Naštuduj si tieto materiály,“ znela úloha od Martina a prvý mesiac som ho takmer nevidel. Dostal som ale kopu podkladov o aplikáciách, o ktorých som netušil absolútne nič. Obchodovanie s cennými papiermi pre ITčkára? No ultimátna nuda.

„Ide sa ku klientovi,“ prehodil jedného dňa Martin medzi dverami a moja letargia sa zmenila šmahom ruky. „Toto je Karol, náš nový analytik na projekte privátne bankovníctvo,“ odznelo u klienta hneď na úvod a mne začala tuhnúť krv v žilách. Klienti z banky sa okamžite chytili témy. Hodinu sa pýtali konkrétne otázky na prostredia, o ktorých som nemal ani šajnu, ale bolo mi jasné, že dovtedy trikrát opakované skúšky zo štatistiky boli len ľahkou prípravkou na toto peklo.

Tu sa nehrá na drobné

Privátne bankovníctvo je oblasť, kde sa nehrá na nejaké drobné. Pre mňa ako študenta, ktorý otáčal každú korunu, boli tie čísla absolútne nepredstaviteľné.  Napríklad som zistil, že jednému klientovi klesla hodnota majetku v priebehu jedného roka o šesťcifernú sumu. Ďalší klient zas sedemcifernú sumu zarobil. Tie čísla boli úplne šialené. Ale je celkom možné, že som bol s týmto mikropohľadom na svet  v tejto komunite jediný.

Trvalo mi niekoľko rokov, kým som dokázal akceptovať, že sú to len čísla.

Silvestra 2008 sme všetci strávili v práci

Keď v roku 2008 Slovensko prechádzalo z koruny na Euro (2008),  znamenalo to pre nás migráciu všetkých systémov. Bol to záhul. V robote sme boli všetci aj na Silvestra, spúšťali sme u klientov migrácie aplikácií, robili prepočty. Prvýkrát som zažil ohňostroj spoza kompu u klienta priamo na Hviezdoslavovom námestí. Musím priznať, malo to svoje čaro.

Ktorý projekt je pre Teba srdcovkou?

Jedna z najväčších srdcoviek je pre mňa určite projekt vo VÚB banke, kde sa okrem systémov privátneho bankovníctva venujeme aj riešeniu pre správu cenných papierov. Srdcovkou je predovšetkým kvôli prístupu a komunikácii klienta. Sadli sme si ako tím na oboch stranách a skvele sa nám spolupracuje. Je to radosť.

Ak sa bavíme o technologickej výzve, srdcovkou je rozhodne projekt 365 banky.

„Máme možnosť vytvoriť z myšlienky konkrétny produkt alebo službu. Na jednej strane je to ťažké, na strane druhej je to na našej práci veľmi pekné.“

V čom je práca analytika zaujímavá?

Spravíme pri tom veľa chýb. Niekedy sa vydáme nesprávnou cestou a musíme sa vrátiť späť na chodník. Patrí to však k našej práci.

Práca analytika je zaujímavá aj v tom, že spájame svet biznisu a technológií. Na jednej strane komunikujeme s klientom a na strane druhej s vývojárskym tímom. Občas sa cítim ako psychológ, občas ako technik, ktorý má spojiť dve paralelné koľajnice. Vývojárom treba veci podať tak, aby nápad prijali. A tiež dohliadnuť na to, aby bol nápad aj zrealizovaný tak, ako si ho predstavujeme my aj samotný klient. Je to výzva. Z pozície teamlídra je táto práca zaujímavá aj tým, že pomáham smerovať mladých ľudí a zažívam ich obrovský posun v priebehu pár mesiacov.

Kam sa svet IT analýzy posunul za posledných 12 rokov?

U klientov sa prístup v čase zásadne nezmenil. Majú rovnako vysoké očakávania a krátke termíny, a je to tak v poriadku. V Goldmann tíme sme sa však naučili, ako ku klientovi pristupovať systematicky.

Pred 12 rokmi sme fungovali dosť živelne. Išli sme na stretnutie s klientom a úprimne, sami sme nevedeli, čo sa chceme opýtať a kam to chceme spoločne dotiahnuť. Naším pracovným nástrojom bol Excel a Word. Dnes fungujeme oveľa koncepčnejšie. Na stretnutie ideme s jasnou predstavou, čo chceme dosiahnuť a aké informácie pre to potrebujeme.

Na prácu používame rôzne technológie – UML, Enterprise Architect, Confluence, rôzne Collaboration nástroje. Ale predovšetkým sú naše postupy o skúsenostiach. Dnes máme jasnú predstavu, ako k požiadavke a k projektu pristúpiť.

Keď zídeme z cesty, máme pre omyly porozumenie

Aj napriek skúsenostiam nemáme ani dnes patent na rozum. Viackrát sme sa vybrali nesprávnym smerom, čo nás stálo peniaze a ospravedlnenie klientovi. V Goldmann máme ale neuveriteľné šťastie na ľudský prístup. Nikdy nás za chybu nečakali sankcie alebo koberček. V práci je to pre nás úžasná sloboda. Vieme denne spraviť X rozhodnutí bez toho, aby sme sa báli dôsledkov. Tým pádom sa vieme do cieľa dostať rýchlejšie. Zároveň vieme aj rýchlo vyhodnotiť, či sme sa pobrali správnym smerom. Ak to tak nie je, máme možnosť „vrátiť sa naspäť na chodník“ s menšími následkami.

Sme tak oveľa flexibilnejší ako korporácie. Rozhodnutie vo veľkých firmách predstavuje neuveriteľnú „perepúť“ a prirodzene aj dlho trvá, kým sa z nesprávnej cesty vrátia naspäť na chodník. U nás máme možnosť konzultovať veci s predstavenstvom sediacim vedľa nás a na prvý telefonát sa vieme rýchlo a pragmaticky dohodnúť, ako ďalej.

Toto som nevedel dlho oceniť. Až keď som zažil projekty pre korporátnych klientov, uvedomil som si, akú máme výhodu.

Goldmann tím – spája nás aj lojalita

Ak by som mal jedným slovom vystihnúť tím Goldmann – je to lojalita. Viacerí ľudia tu pracujú od prvých rokov firmy. V tíme máme špičkových expertov, ktorí by mali v iných firmách úplne iné podmienky, napriek tomu zostávajú. Kvôli kultúre a kvôli atmosfére.

„Acroyoga je spôsob, ako spoznať sám seba“

Acroyogaoga je perfektný spôsob, ako spoznať možnosti vlastného tela. Mal som veľký problém komunikovať s neznámymi ľuďmi. Acroyoga, ktorá je veľmi kontaktná, ma v tomto smere neuveriteľne posunula ďalej. Vďaka tomuto športu spoznávam aj sám seba.

„Cvičiť acroyogu? Si robíš srandu? Tak do tohto ma nikto nenamočí,“ namietal dlhší čas Karol manželke Martinke pri jej návrhu na spoločný  kurz acroyogy a so smiechom dodáva: „No a po troch týždňoch na kurze som jej poďakoval.“ Dnes sú to už 2 roky spoločného „akrovania“.

Ďakujeme.

Máte záujem o naše služby?